Film Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu

 

Aktualizácia 27.2.2017

Film získal 6 nominácii na cenu Americkej filmovej akadémie – OSCAR:

– najlepší film (Bill Mechanic, David Permut)
– herec v hlavnej úlohe (Andrew Garfield)
– réžia (Mel Gibson)
– filmový strih
– strih zvuku
– mixáž zvuku

Získané Oscary:

– filmový strih
– mixáž zvuku

 
 


Slovenská premiéra: 10. novembra 2016


Hacksaw Ridge („Pílový hrebeň“) je nový film režiséra Mela Gibsona, zobrazujúci skutočný príbeh adventistu Desmonda Dossa (1919-2006), ktorý sa počas 2. svetovej vojny v odhodlaní slúžiť Bohu a svojej krajine prihlásil do americkej armády s tým, že odmieta nosiť zbraň a zabíjať. Napriek počiatočnému posmechu a ponižovaniu zo strany spolubojovníkov si nakoniec získal veľký rešpekt, keď uprostred smrtiacej nepriateľskej paľby na skalnatom útese zvanom Hacksaw Ridge zachránil desiatky zranených vojakov.
 

Desmond Doss odmietal zabíjanie so zbraňou v ruke. Ctil si Božie Desatoro a podľa neho žil. Bol zdravotníkom v americkej armáde, príslušníkom pešieho pluku, ktorý bojoval v oblasti Tichého Oceánu.
 

Desmond nenosil zbraň ani nôž, ale vždy mal pri sebe svoju Bibliu. Vždy keď doniesol zraneného vojaka do bezpečia, modlil sa k Bohu: „Pane, ešte jedného, prosím, dovoľ mi zachrániť ešte aspoň jedného.“ Po 12 hodinách v krutej japonskej paľbe nakoniec zachránil 75 zranených vojakov. Bola sobota, 5. mája 1945. Počas inej bojovej operácie, keď bol sám ťažko zranený, musel sa plaziť 300 metrov k stanici prvej pomoci. Stratil pritom svoju Bibliu. Keď sa to dozvedeli vojaci z jeho jednotky, vrátili sa na bojisko, našli jeho Bibliu a poslali mu ju do nemocnice.
 

Desiatnik Doss si za svoje hrdinstvo a odvahu vyslúžil najvyššie vyznamenanie – Medailu cti (Medal of Honor), ktorú si prevzal od prezidenta Harryho Trumana. Pri odovzdávaní mu najvyšší predstaviteľ USA povedal: „Som na vás hrdý. Naozaj si to zaslúžite. Považujem to za väčšiu česť, než byť prezidentom.“ Zo 16 miliónov amerických vojakov, bojujúcich v 2. svetovej vojne, iba 431 dostalo toto významné ocenenie. Desmond Doss zomrel 23. marca 2006 ako 87-ročný.
 
 
Viac o filme, trailer: www.casd.cz
Stránka filmu, plagáty, bannery: www.hacksawridgeresources.com
Desmond T. Doss, biografia: desmonddoss.org

error: Obsah je chránený !!