jún 192017
 

Je to už neuveriteľných 20 rokov, čo banskobystrická skupina Vocal Plus vydala svoje debutové, a žiaľ aj jediné hudobné CD. Album Zakázané ovocie, podľa rovnomennej skladby, vznikol v profesionálnom nahrávacom štúdiu v Lučenci začiatkom roka 1997. Nahrávalo sa cez víkendy počas troch mesiacov. Prvé exempláre sa potom objavili na festivale Pieseň v službe evanjelia, ktorý sa v roku 1997 konal v športovej hale na Štiavničkách. Album si produkčne zobralo na starosti vydavateľstvo Advent-Orion so sídlom vo Vrútkach. Advent-Orion riešil v spolupráci s členom skupiny Branislavom Patrášom a redaktorom vydavateľstva Miroslavom Priehradným grafickú úpravu a následne tlač obalu a potlač disku. CD obsahovalo aj brožúrku s kompletnými textami všetkých piesní, ktoré vznikli z pier autorov Stanislava Bielika, Jaroslava Patráša, Ľuba Horňáka, Viery Turčanovej a ďalších.
 
Skupina vznikla najskôr ako vokálna formácia a z toho obdobia pochádza niekoľko skladieb v štýle a capella. Neskôr sa pridali aj hudobníci (klávesy, basa, gitary, rytmika) a vznikli ďalšie skladby, ktoré výrazne rozšírili repertoár skupiny. Vocal Plus sa roky aktívne zúčastňoval festivalu PSE v Banskej Bystrici, vystupoval na konferenciách združenia aj únie a podarilo sa mu vyhrať súťažný festival SATI na Morave, kde skladba Peter skončila na prvom mieste a v hlasovaní divákov postúpili do druhého kola aj ďalšie dve piesne. Rozhovor s členmi skupiny odvysielalo banskobystrické štúdio Rádia Lumen, niektoré piesne dokonca súťažili v celoslovenskej Gospelparáde.

Album Zakázané ovocie obsahuje 13 celých skladieb rôznych žánrov a jeden outro dodatok, preto jeho pestrosť oslovila širokú škálu poslucháčov. CD je registrované v SOZA a Advent-Orion mu pridelil sériové číslo AV0001, pretože to bol prvý audio projekt tohoto druhu, ktorý koncom deväťdesiatych rokov v Advent-Orione vznikol. Posledný koncert skupiny sa konal pred šiestimi rokmi v domácom zbore v Banskej Bystrici pred odchodom Mareka Riečana do Bratislavy. Zazneli v ňom aj novšie skladby, ktoré vznikli až po vydaní albumu.
 
Skupinu v aktívnom období tvorili: Marek Riečan (spev), Róbert Rusnák (spev), Rastislav Rusnák (spev), Andrej Cimerman (spev), Pavel Riečan (spev, klávesy), Stanislav Bielik (spev, akustická gitara, programovanie), Jaroslav Patráš (basová gitara, rytmika, programovanie), Branislav Patráš (elektrické gitary).

audio CD

error: Obsah je chránený !!