feb 072018
 

V ňom mám svoju skrýš  |  I Have Found a Hiding Place
 
hudba: Gladys Blanchard Müller
text: Charles Frederick Weigle (1871-1966)
slovenský text: Branislav Patráš

Dr. Charles Frederick Weigle bol americký evanjelista a skladateľ, ktorý napísal viac než tisíc piesní. Z jeho pera vzišli skladby ako Living for Jesus alebo No One Ever Cared for Me Like Jesus, ktorá patrila v minulosti medzi najžiadanejšie piesne v kresťanských rádiách. V spolupráci s Gladys Müllerovou napísal tiež krásnu pieseň I Sing of Thee. Aj skladba I Have Found a Hiding Place sa stala veľmi populárnou pre predošlú generáciu.

Mnohí vo svete poznajú príbeh Anny Frankovej (1929-1945), židovskej dievčiny, ktorá sa v čase nacistickej okupácie musela skrývať s celou rodinou v Amsterdame. Napokon boli však objavení gestapom, uväznení a neskôr prepravení do koncentračného tábora. Annin otec Otto bol jediným členom rodiny, ktorý prežil vojnu. Anna zomrela ako 15-ročná v Bergen-Belsene, pravdepodobne na týfus. Niekoľko týždňov potom bol tábor oslobodený.
 
Dva roky predtým trávila čas (761 dní) v miestnosti ukrytej za skriňovou knižnicou v budove, kde pracoval jej otec. V túžbe stať sa v budúcnosti žurnalistkou písala si Anna osobný denník v čase, keď trávila dlhé hodiny vo svojej skrýši. V tomto vidieť istú iróniu. Knižnica bola vstupom do priestoru, kde sa ukrývala pred okolitým svetom. A vo vnútri vznikol podklad pre knihu, ktorá ju preslávila po celom svete, pretože bola preložená do 60 jazykov.
 
Poznámky z jej denníka, ktoré boli po jej smrti publikované ako The Secret Annex (Tajná prístavba), boli neskôr vydané v knihe Denník Anny Frankovej, o čo sa zaslúžil najmä jej otec Otto H. Frank.
 
„Chcem byť užitočná a chcem prinášať radosť všetkým ľuďom, dokonca aj tým, ktorých som nikdy nestretla. Chcem v tom pokračovať, aj keby som umrela! Preto som Bohu taká vďačná zato, že mi dal tento dar [denník dostala k 13. narodeninám].“
 
Počas vojny bolo mnoho hrdinov, ktorí pomáhali Židom uniknúť pred smrťou. Oskar Schindler bol nemecký podnikateľ, ktorý ako člen nacistickej strany NSDAP riskoval svoje spoločenské a politické postavenie i vlastný život tým, že zamestnával židovských robotníkov vo svojej továrni s vojenskou výrobou. Podarilo sa mu takto zachrániť 1200 ľudských životov.
 
Kresťanská rodina Corrie ten Boomovej ukrývala mnoho židovských občanov v utajenej miestnosti a pomáhala im utiecť pred nacistami. Corrie so svojou sestrou boli napokon tiež odhalené a deportované do tábora v Ravensbrucku. Corrie hrôzy vojny prežila, ale Betsie nemala také šťastie. Predtým, než umrela, povedala svojej sestre: „Žiadna skrýša nie je tak hlboká, aby sa Pán nedostal ešte hlbšie.“ To je veľká pravda. Tou najlepšou skrýšou pre Boží ľud je Hospodin sám.

 
„Útočišťom je ti Boh odveký a dolu vládnu večné ramená.“ (Deut. 33,27)
„Kto býva v úkryte Najvyššieho, odpočíva v tôni Všemohúceho, nech povie Hospodinovi: Moje útočisko a moja pevnosť je môj Boh, v ktorého dúfam.“ (Žalm 91,1-2)

 

Jedného dňa roku 1942 Charles Weigle sedel na verande svojho domu v Sebringu na Floride. Začal premýšľať o všetkých predivných tituloch, ktorými Písmo nazýva Ježiša. Vo svojej Biblii našiel Spasiteľ, Baránok Boží, Pán, náš Veľkňaz a tucty ďalších zmysluplných pomenovaní.

 
Potom začal písať refrén:
 
Ježiš, skala vekov, v ňom mám svoju skrýš;
Ježiš, ruža sáronská, znie mi to tak milo;
Ľalia z údolia, jasná hviezda ranná,
najjasnejšia z desaťtisícov pre moju dušu.

 

Neskôr ho priateľ povzbudil, aby pridal ďalšie riadky a dopísal celú pieseň. Vzal teda mená z refrénu, počnúc pomenovaním skala vekov, ktoré Biblia uvádza mnohokrát, rozpísal ich do jednotlivých veršov a tak vznikol kompletný anglický text tejto piesne.

[2 Sam. 22,47 | Žalm 31,2-3 | Izaiáš 25,4 | Izaiáš 26,4]
 
 
I have found a hiding place when sore distressed,
Jesus, Rock of Ages, strong and true;
In a weary land I in His shadow rest,
He is my strength in all that I do.
 
 
Našiel som svoju skrýš keď som zúfalý,
Ježiš, Skala Vekov, silný a pravdivý.
Keď som unavený v Jeho tôni odpočiniem,
On je mojou silou vo všetkom, čo robím.
 
 
[BP]

error: Obsah je chránený !!