aug 092019
 

Projekt sociálnej zodpovednosti na Camporee 2019 v Portugalsku priniesol neočakávané množstvo darov od mladých účastníkov tábora. Organizátori i príjemcovia boli prekvapení liberálnym duchom Pathfinderov, ktorí uprednostnili pomoc deťom v núdzi pred osobným využívaním talentov získaných v rôznych aktivitách.
 
Myšlienka bola rovnako jednoduchá ako efektívna: Pathfinderi boli vyzvaní, aby sa zúčastnili tematických workshopov, kde okrem vedomostí získali aj malé perly, nazývané talenty, a veľmi vzácne karty Joshua (každá za 50 talentov). Tieto mohli potom minúť v centre City Life (špeciálny program, kde sa dalo zakúpiť jedlo alebo ďalšie aktivity) a tiež v ponuke Special Activities, kde mohli získať silné zážitky a spomienky. Ale bola tu ďalšia možnosť, ako využiť talenty a karty. Boli informovaní o projekte ADRA na pomoc 30 deťom v São Tomé, a dozvedeli sa, že ich dary pomôžu nasýtiť a posadiť do školy 30 detí na celý rok. Stačilo len darovať talenty alebo karty na tento projekt a sponzori by následne premenili ich štedrosť na skutočné peniaze. Mladí účastníci Camporee boli naozaj dojatí informáciami, ktoré dostali, a rozhodli sa konať tak, že vyhrávali čo najviac talentov a kariet. Pochopili tú smutnú realitu, že 262 miliónom detí, tínedžerov a mladých ľudí na svete je odopreté riadne vzdelávanie napriek tomu, že vzdelávanie je základné ľudské právo a nesmierne dôležitý faktor v spoločnosti. A Pathfinderi si uvedomili, že majú vo svete svoje poslanie.
 

Cieľom Camporee bolo nazbierať pre projekt Adry 10 000 talentov alebo 200 kariet. Aby to dosiahli, museli by darovať niektoré zo svojich talentov a kariet namiesto toho, aby ich použili na jedlo, hranie hier v City Life alebo pri účasti na úžasných špeciálnych aktivitách.
 
V posledný deň ráno pastor Jonatan Tejel na veľké prekvapenie oznámil výsledok zbierky: 76 951 darovaných talentov! To je takmer osemnásobok cieľovej hodnoty a to všetko preto, že Pathfinderi uprednostňovali pomoc deťom v núdzi v ďalekej krajine, než aby si dopriali zábavu na Camporee. „Existuje nádej do budúcna,“ uviedol João Martins, výkonný riaditeľ ADRA Europe. „Keď vidíme nesebecký postoj všetkých týchto Pathfinderov, môžeme si byť istí, že citlivosť na potreby druhých je súčasťou ich charakteru.“
 
Tento projekt bol na Camporee hlavným cieľom. Záujem a ochotný duch Pathfinderov inšpiroval organizátorov a aktivistov, aby sa ešte viac angažovali v programoch spoločenskej zodpovednosti. Projekt bol integrovaný do globálnej reklamnej kampane ADRA „Každé dieťa všade v škole“ (https://inschool.adra.org/), kde sa zbierajú podpisy, ktoré motivujú vedúcich predstaviteľov sveta k poskytovaniu prístupu ku vzdelaniu pre všetky deti. Počas Camporee 2019 sa stovky tínedžerov nad 14 rokov prihlásili k podpore tejto kampane.
 
Na Camporee mali Pathfinderi príležitosť zúčastniť sa na seminári, ktorý predstavoval náročné situácie, ktorým utečenci čelia pri príchode do cudzích krajín. Účasťou na niektorých malých hrách mohli mládežníci zažiť potrebu čistenia vody, nosenia osobných vecí v náročných podmienkach a prispôsobovania sa novým jedlám a jazykom. Táto aktivita pomáhala pochopiť zábavnou formou ťažkosti, ktorým čelia utečenci, a zvýšiť pocit solidarity s nimi.
 
Áno, toto Camporee bolo impozantné nielen tým, že bolo najväčšie v Inter-Európskej divízii, prvé v Portugalsku a že Pathfinderi zažili skvelý, skvelý čas. Bolo impozantné najmä preto, že Pathfinderi sa stali príkladom pre mnohých svojich rovesníkov takým úžasným spôsobom: milujúcim vedomím sebazaprenia.

 
(zdroj: Inter-Európska divízia, EUD Youth Ministries)
 

error: Obsah je chránený !!