mar 262020
 

Milí priatelia, bratia a sestry,
 
keďže sa nemôžeme v tomto období stretávať osobne a mnohým naše vzájomné kontakty veľmi chýbajú, ponúkame vám aspoň využitie moderných technológií, ktoré sú teraz pre ľudstvo veľmi dôležité. Internet je už dostupný takmer každému, existuje len málo rodín, kde nemajú nejaký funkčný počítač, tablet, či chytrý mobil – smartphone. Možností pre komunikáciu je dnes veľké množstvo. Ľudia sa môžu navzájom rozprávať, ale aj vidieť, zdieľať medzi sebou fotografie a multimediálne súbory. Väčšina rozhovorov prebieha iba medzi dvomi účastníkmi. Existujú však aj tzv. konferenčné hovory, ktoré poskytujú mobilní operátori. Medzi sebou môžu tak komunikovať aj viacerí účastníci. Kto dobre ovláda svoj mobil, nemá problém zapojiť do debaty aj 3-4 priateľov súčasne.

 
Nám však teraz chýbajú práve tie sobotné stretnutia, na ktoré sme sa vždy celý týždeň tešili. V týchto krízových časoch si asi viac voláme medzi sebou. Od sobotného dňa ale očakávame niečo viac. Chceme sa zamyslieť nad úlohami sobotnej školy, vymeniť si myšlienky a názory, počuť Božie slovo od kazateľov, ktorí sú ochotní slúžiť v prázdnych modlitebniach a kostoloch pre všetkých, čo musia byť doma. Možno vás preto poteší aj táto možnosť. Na vzájomné zdieľanie myšlienok sobotnej školy môžete využiť svoj počítač, notebook, tablet, či mobil. Môžete sa dohodnúť, vytvoriť si vlastnú triedu ako vo svojom zbore a prežiť sobotné chvíle spolu – virtuálne. Stačí sa pripojiť. Pekné bude aj to, keď pripravíte príbeh pre deti, či zaspievate doma pesničku pre ostatných. Takto sa môžete obohatiť aj každý deň. Stačí sa len skontaktovať a dohodnúť. Ak chcete použiť mobil, stiahnite si aplikáciu Jitsi Meet, ktorú nájdete aj na tejto stránke. Na počítači stačí kliknúť sem. Prvý z vašej skupinky vytvorí názov stretnutia a oznámi to ostatným. Ďalší sa už ľahko pripoja k nemu. Vyskúšajte si to cez týždeň dvaja-traja a na sobotu sa môžete dohodnúť viacerí. Vaša skupinka sa môže zamknúť na heslo, pokiaľ by vás rušil niekto nepríjemným spôsobom. Veríme, že vás to naozaj poteší, keď sa budete aspoň niektorí počuť a vidieť. Netreba nič platiť, netreba sa nikam registrovať. Môžete pre ostatných zdieľať aj video z Youtube, stránku z internetu, či vlastnú obrazovku. Taktiež sa môžete pri debate hlásiť o slovo, ako v skutočnej triede sobotnej školy. Všetky tieto možnosti určite objavíte aj sami.
 
A nakoniec, nezabúdajte na jednu vec. Keď sa nemôžete nikomu dovolať, pamätajte, že existuje linka, ktorá nikdy nie je obsadená – 1. Ján 5,14.

error: Obsah je chránený !!