nov 052020
 

V stredu 4. novembra 2020 o 10.35 hod. kalifornského času odišiel na dočasný odpočinok Max Mace, zakladateľ kresťanskej skupiny Heritage Singers. Informovala o tom jeho najbližšia rodina na sociálnych sieťach.


 
Max Mace (82), adventistická hudobná legenda, odišiel na odpočinok
Hudba Heritage Singers priniesla nádej miliónom
Autor článku: Mark A. Kellner, pre Adventist Review

Po ukončení boja so zákernou chorobou odišla hudobná legenda cirkvi adventistov Max Mace na odpočinok 4. novembra 2020, deň pred svojimi 83. narodeninami. Jeho rodina uviedla, že keď Max usnul, bol doma v Placerville v Kalifornii v Spojených štátoch.
 
V roku 1971 vytvorili Max Mace a jeho manželka Lucy formáciu Heritage Singers venovanú kresťanskej hudbe. Obaja ako adventisti siedmeho dňa chceli svojim spoluveriacim priniesť súčasné harmónie. Počas piatich desaťročí sa v Heritage Singers vystriedalo celkom 300 spevákov – zvyčajne v zoskupení 8 hlasov – a koncertovali vo viac ako 80 krajinách. Počet ľudí, ktorí ich videli osobne, možno rátať pravdepodobne na milióny. Číslo možno exponenciálne znásobiť tými, ktorí počuli ich nahrávky na vinyle, CD alebo v éteri.
 
„Vedel, že jeho povolaním je hudba a láska k ľuďom,“ uviedol John Lomacang, adventistický pastor, evanjelista a spevák, ktorý v skupine pôsobil na plný úväzok od roku 1984 do roku 1986 a na čiastočný úväzok ďalších 20 rokov počnúc rokom 1989.

„Mal výborný sluch pre ‘Heritage zvuk’,“ dodal Lomacang. „Hoci sa obsadenie skupiny v priebehu rokov menilo, stále má jedinečný zvuk, ktorý nemá obdoby. Žiadna iná skupina s ôsmimi hlasmi neznela rovnako. Max vždy vedel, čo chce; vedel to hneď.“
 
Zvuk skupiny, dostupný online prostredníctvom služby YouTube a streamovacích služieb, bol vždy pozitívny, prístupný a zameraný, ako povedal Lomacang, „na srdce“. So zanietením zapracovával súčasné kresťanské melódie a aranžmány do repertoáru skupiny.
 
Heritage interpretovali piesne, ktoré preslávili umelci ako Amy Grant, Michael English, Bill Gaither a ďalší. Hudba bola prezentovaná v potešujúcom štýle, ktorý rezonoval medzi publikom. Aj v zámorí, kde angličtina nebola prioritným jazykom publika, davy spievali spolu s Heritage, keď ich hudba velebila Ježiša.
 
Na každom koncerte hľadali rozhodnutia pre Krista
 
Každý koncert sa končil tým, že Max vyzval ľudí z publika, aby odovzdali svoje životy Ježišovi ako svojmu Spasiteľovi. On, alebo jeden zo spevákov, sa úprimne modlil s každým, kto sa rozhodol nasledovať Ježiša.
 
Max, najmladší z troch bratov z Eagle v štáte Idaho, spieval od svojej mladosti a tvoril trio s bratmi Jerrym a Ronom; spolu aj športovali – hrali softball. Na Adventistickej akadémii Gem v Idaho spieval v kvartetách, potom pokračoval na fakulte Walla Walla, ktorá je dnes už univerzitou Walla Walla.
 
Keď bol na vysokej škole a hrával softbal, Max dostal prácu v školskej pekárni. Každé ráno stretával mladú ženu menom Lucy Hatley. Bola študentkou akadémie a hudobne veľmi nadaná. Zoznámili sa a zosobášil rok po jej maturite. Začiatkom roku 2020 si pripomenuli 62 rokov manželstva.
 
Maceovci pracovali v United Medical Labs v Portlande v Oregone, kde viedli aj spevácku skupinu s názvom Rose City Singers, ktorú spoločnosť sponzorovala. Táto skúsenosť viedla manželov k vytvoreniu cestujúcej skupiny na plný úväzok, ktorá prezentovala kresťanskú hudbu.
 
Začiatky skupiny neboli vždy ľahké. Syn Greg Mace – zvukový inžinier skupiny, ktorého firma poskytuje akustické zabezpečenie na veľkých koncertoch pre ďalších umelcov – pripomenul príbeh návštevy Heritage v kalifornskom Soqueli na táborovom stretnutí v roku 1971. Hudba formácie, na akú niektorí neboli zvyknutí, zhromaždenie počas vystúpenia úplne umlčala. Predseda konferencie povedal Maxovi: „Nikdy som nezažil, aby publikum pri vystúpení spevákov bolo tak ticho,“ spomenul si Greg. V roku 2019 sa však Heritage vrátili k oveľa nadšenejšiemu publiku v Soqueli, kde sedeli aj niektorí z tých, čo boli na zhromaždení v roku 1971.
 
Od autobusov po zámorské zájazdy
 
Ale požiadavky na vystúpenia sa začali množiť a Max a Lucy so svojimi spevákmi začali brázdiť po amerických diaľniciach cestujúc na mnohé koncerty. V tom období Maceovci predali svoj dom, kúpili starý, zhrdzavený autobus – Greyhound Scenicruiser, a vyrazili na cestu.
 
Po vymaľovaní a vytvorení nápisu „Heritage Singers USA“ sa z autobusu stal chodiaci billboard skupiny, ktorý je zobrazený minimálne na jednom obale albumu. Predaj nahrávok na koncertoch a mnohé pozvánky na zájazdy boli často jediným prostriedkom podpory pre cestujúcich hudobníkov. Ale niekedy boli ponuky pre skupinu celkom mizivé. Ako si Lomacang spomenul, Maxa však ani to neodradilo.
 

„Boli časy, keď sme to kvôli slabým ponukám finančne nezvládali.“ Ale Max mal výdrž. Komentoval to slovami: „To nebolo neviemčo, ale poďme ďalej,“ spomína Lomacang.
 
Nakoniec si hudba spevákov Heritage Singers našla vďačné publikum v spoločenstve adventistov aj v ďalších kresťanských kostoloch a šírila sa aj do zámoria. Jeden z poslucháčov spoza hraníc, ktorý videl Heritage v USA, odišiel nadšený ich hudbou a úspechmi.
 
„Prvýkrát, keď som počul skupinu Heritage Singers, písal som vtedy magisterskú prácu na tému hudba na Andrews University,“ uviedol Williams Costa Junior, brazílsky adventistický pastor, skladateľ a aranžér, ktorý dnes vedie komunikáciu na Generálnej konferencii. „V roku 1975 koncertovali v Pioneer Memorial Church. Bolo to nezabudnuteľné. To ich posolstvo sa ma hlboko dotklo. Videl som tiež veľa mladých ľudí, ktorí sa zúčastnili tohto koncertu a prišli dopredu na výzvu z pódia. Duchovný dopad na publikum bol znateľný.“
 
Pastor Costa sa zaslúžil o vrelé prijatie Heritage v Brazílii vytvorením príležitosti pre miestnych hudobníkov zúčasťňovať sa pobožností vo zboroch v Južnej Amerike. „Budem navždy vďačný Maxovi za jeho víziu, vášeň a odhodlanie prezentovať Ježiša a posolstvo spásy prostredníctvom hudby takým inšpirujúcim spôsobom,“ dodal.
 
Skupina cestovala aj do Európy a mala naplánované koncerty na rok 2020 v Českej republike a Rumunsku predtým ako globálna pandémia takéto cestovanie znemožnila. Počas 35 rokov mali Heritage Singers každoročný koncert Vďakyvzdania v Loma Linda University Church, kde sa aula vždy zaplnila nadšenými poslucháčmi.
 
Dcéra Val Mace-Mapa poznamenala, že skupina má viac ako 200 000 sledovateľov na Facebooku a že správa o Maxovom úmrtí priniesla viac ako 1 000 000 komentárov. Spomínala na svojho otca nielen ako na svojho „najlepšieho priateľa“, ale aj ako na niekoho, kto „bol zhovievavejší. Vždy sa chcel ubezpečiť, že ak sa vyskytla chyba, urobí sa to už správne. Keď odpustil, nikdy si na ten čin nespomenul.“
 
Na javisku viac ako 140 spevákov
 
Asi vrcholom desaťročí existencie skupiny bol koncert v roku 2016 v Ontáriu v Kalifornii. Viac než 140 spevákov skupiny – vrátane Magdiel Pérez Schulza, asistenta predsedu Generálnej konferencie Teda NC Wilsona – sa zhromaždilo na pódiu počas troch hodín spevu a chvály. DVD a CD nahrávky koncertu patria k najobľúbenejším v skupine; koncert je streamovaný v mnohých populárnych službách vrátane Apple Music a Amazon Music.
 

Speváčka Jennifer LaMountain, aj keď nikdy nebola súčasťou skupiny, spoznala Maxa a Heritage počas svojej profesionálnej kariéry a spomenula si na Maxove vysoké štandardy: „Dokonalosť bola vždy súčasťou všetkého, čo robil. Nikto v jeho okruhu sa nemohol ubrániť tomu, aby nebol ovplyvnený. Získal to najlepšie z každého, kto bol okolo neho.“
 
Podľa Tonyho Anobila, pastora CASD a viceprezidenta severoamerickej divízie cirkvi, bol Maxov vplyv nezmerateľný. „Ani nespoznáme všetky životy ľudí, ktorých sa dotkol a priviedol bližšie k Pánovi. Max mal jedinečný štýl a ľudia ho milujú,“ uviedol. Max a Heritage „boli veľkými vyslancami cirkvi, pokiaľ ide o kázanie prostredníctvom hudby.“
 
Conna Bond, ktorá sa stretla so svojím manželom Markom počas turné s Heritage, si spomenula na Maxa ako na „jedného z najjemnejších ľudí, akých som kedy poznala. Veľmi si ho obľúbila nielen najbližšia rodina, ale aj rodina Heritage a početná rodina účinkujúcich.“
 
Spolu s manželkou Lucy ostali po ňom brat Jerry, dcéra Val s manželom Art Mapom, syn Greg a manželka Adriane, vnuk Austin Mapa s manželkou Chloe, a vnučky Amber a Bella. Súkromný pohreb sa uskutoční v kalifornskom Placerville a neskôr by sa mala konať verejná spomienková bohoslužba v univerzitnom zbore Loma Linda.
 
Tim Davis, dlhoročný spevák a aranžér skupiny Heritage, spomínal na Maxa ako na skutočne autentickú osobnosť. „Vždy bol nesmierne originálny, láskavý, milujúci, citlivý, bol veľkorysý a zhovievavý. Bol skutočne Ježišovým nasledovníkom, skutočne ním bol,“ uviedol. Tim dodal: „Môžem vám povedať, že Max Mace bol hrdinom, pre mňa určite.“

(foto: FB skupiny)

error: Obsah je chránený !!