jún 122021
 


Milí priatelia, pripravili sme pre Vás sériu nahrávok duchovných piesní, ktoré zneli v našom spoločenstve počas minulých desaťročí. Dnes, v roku 2021, môžeme už povedať, že je to aj hudba z minulého storočia. To neznamená však, že musí zapadať prachom niekde na polici.

V tej dobe ešte neboli také vymoženosti, aké sú k dispozícii dnes – žiadne MP3 prehrávače, CD nosiče, či Youtube alebo iTunes záznamy. Hudba sa počúvala buď z vinylových gramofónových platní, alebo z magnetofónových pások. Keďže vyrobiť takzvanú dlhohrajúcu LP (Long Play), či kratšiu singlovú SP (Single Play) platňu si mohli dovoliť len skutoční profesionáli, dostupnejšou metódou záznamu bol práve magnetofón. A najpraktickejšie pre domácnosť, či zborové využitie, boli práve tzv. kompaktné kazety, ktoré boli bežne dostupné pre každého, kto mal magnetofón. Obsahovali väčšinou 60 alebo 90 minút nahrávky čohokoľvek, čo sa dalo zaznamenať cez mikrofón, alebo elektrické hudobné nástroje.
 
Takto vznikli mnohé záznamy slova a hudby, ktorá znela sobotu čo sobotu na oslavu nášho Pána a Stvoriteľa a bola potešením pre všetkých poslucháčov. Piesne z rôznych programov, koncertov a vystúpení zneli v desiatkach adventistických zborov celej ČS Únie v dobe, keď ísť do Prahy, Brna, či Karlových Varov ešte neznamenalo ísť do zahraničia. Mnohé nahrávky piesní a hudby vznikli práve v našom banskobystrickom zbore a vďaka poctivým zberateľom a súkromným archívom sa na analógových nosičoch zachovali až po dnes. Po technickej úprave modernou, už digitálnou technikou, Vám teraz môžeme ponúknuť tieto nestárnuce melódie v podaní spevákov z nášho zboru.

Príjemné počúvanie…

error: Obsah je chránený !!