jan 282023
 

V septembri minulého roka sa v Karibiku sformovala tropická búrka Fiona, ktorá zasiahla aj francúzsku časť ostrova Guadeloupe, kde páchala materiálne škody. Silný vietor vyvracal stromy, dážď spôsobil záplavy, ktoré zničili most a poškodili domy. Jeden muž sa stal obeťou hurikánu Fiona, keď voda zmiatla dom, v ktorom býval. Ostrov je integrálnou súčasťou Francúzska. Obyvateľstvo preto tvoria väčšinou potomkovia černochov, ktorí pracovali na plantážach francúzskych veľkostatkárov. Potom sú to miešanci černochov a francúzskych osadníkov. Väčšina z nich sú rímski katolíci, ale žijú tu aj hinduisti a protestanti, vrátane adventistov.

Rieka Rivière des Pères, pretekajúca francúzskou časťou ostrova, sa vyliala zo svojich brehov. Obyvatelia dostali varovanie, že sa na ich obydlia rúti záplavová vlna. V dvoch bungalovových domoch vedľa seba žijú dve adventistické rodiny. Jeden manželský pár tvorí už 40 rokov pokrstená adventistka a manžel nie je členom cirkvi, ale príležitostne chodí do zboru v obci Baillif, ktorá má necelých šesťtisíc obyvateľov.
 

V noci, keď prišla búrka, ostala manželka sama doma a opakovala si zasľúbenia, ktoré si pamätala z Písma. Ako držala vchodové dvere, aby ich víchor nevyvalil, voda už siahala po členky. Vtedy jej rezonoval v mysli hlavne verš „Keď budeš prechádzať cez vody, budem s tebou, a keď cez rieky, nezaplavia ťa.“ (Iz 43,2) Cez okno videla, ako ostatní vyliezli na stromy a vysoké múry. Ona stála pri dverách a voda stúpala. Manžel už nebol doma. Po varovaní premýšľal, čo má rýchlo urobiť. Napadlo mu, že ak aj voda zničí dom, nech im ostane aspoň auto, aby mali potom ako odísť do bezpečia. Vybehol von a rýchlo išiel preparkovať auto na vyvýšené miesto.
 

Voda sa už valila ulicou a odrazu uvidel niečo hrozné – záplavová vlna strhla niekde na rieke veľkú loď, ktorá spolu s unášanými balvanmi mierila priamo na ich dom. Myslel na manželku, ktorá doma držala vchodové dvere. A v tom sa stalo niečo nevídané. Prúd valiacej sa rieky sa niekoľko metrov pred ich domom otočil o 90 stupňov a začal aj s loďou tiecť smerom na návršie. Obišiel domy, kde žijú adventistické rodiny. Manželka vedela, že je doma sama. Veľmi sa modlila, aby sa manžel vrátil. Ale ako rozprávala neskôr, v tej chvíli mala pocit, že v dome s ňou boli anjeli, ktorí ju chránili.
 

Aj manžel, ktorý sa potom vrátil domov, rozprával, že v napätí sledoval smer, ktorým sa loď valila, a či zasiahne aj ich dom. Nakoniec zakotvila na piesočnej vyvýšenine, ktorú tam naniesol prúd rieky. Uvedomil si, že bolo hlúpou chybou, keď nechal svoju manželku doma osamote a radšej utekal zachrániť auto. Ale na druhej strane toto zlyhanie malo pre neho veľký význam. Keby ostal doma, nevidel by na vlastné oči ten zázrak, ktorým Tvorca vesmíru a Pán prírodných živlov tejto planéty zachránil domovy týchto dvoch rodín. Uvedomil si, že Boh, o ktorom mu jeho žena stále rozpráva, má veľkú moc. Až takú, že otočí rieku ktorým smerom chce. Spoliehať sa len na vlastný rozum nestačí. „Musím viac premýšľať a rešpektovať Boha, ktorému verí moja manželka“, povedal po búrke.
(zdroj: ANN / foto: následky hurikánu Fiona)

error: Obsah je chránený !!